Wszystkiego najlepszego... dla nas!

21 marca 1950 roku to najważniejsza data w historii naszego klubu, na ten dzień datuje się bowiem jego założenie. Historia Klubu to historia wzlotów i upadków - od awansu do 1. Ligi w 1990 r. po prawie całkowity upadek w roku 2010. Od tamtego czasu jednak idziemy stale w górę cementując w ostatnich sezonach swoją pozycję na centralnym poziomie rozgrywek. Nasze ambicje sięgają jednak tylko wyżej.

Od Stali do Hutnika

Klub piłkarski Hutnik Kraków, początkowo znany jako "Stal" Nowa Huta, rozpoczął swoją historię od rozgrywek o mistrzostwo Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i Pucharu Polski. W 1952 roku na stadionie Cracovii drużyna rozegrała swój pierwszy mecz ligowy w II lidze w grupie D, pokonując OWKS Lublin 2:1.

W 1956 roku, "Stal" zmieniła nazwę na "Hutnik" Nowa Huta. Pierwszy mecz pod nowym szyldem zakończył się jednobramkowym triumfem nad Okocimskim w Brzesku. Od połowy 1973 roku, prasa zaczęła nazywać klub "Hutnik Kraków" - sytuacja powtórzyła się w sezonie 2010/2011, gdy mimo zgłoszenia do rozgrywek pod nazwą "Hutnik Nowa Huta", wiele gazet i portali internetowych tytułowało klub "Hutnik Kraków". Tak też oficjalnie nazywamy się dziś.

Złoty okres w historii Hutnika rozpoczął się w 1985 r., kiedy juniorzy zdobyli mistrzostwo Polski, pokonując w finale Górnika Zabrze. Sukces ten powtórzyli w 1993 i 1994 r.. Pod wodzą Władysława Łacha, Hutnik awansował do ekstraklasy zajmując w 1990 r. pierwsze miejsce w 2 lidze. Debiutancki mecz w 1 lidze zakończył się remisem 2:2 z Stalą Mielec, a pierwszą bramkę w historii klubu w ekstraklasie zdobył Mirosław Waligóra.

Ekstraklasa i historyczny mecz

W sezonie 1995/96 Hutnik zdobył brązowy medal mistrzostw Polski i awansował do Pucharu UEFA. Momentem, który na stałe zapisał się w pamięci piłkarskich kibiców w całej Polsce jest bez wątpienia mecz Pucharu UEFA z AS Monaco. W składzie naszych ówczesnych rywali znajdowali się m.in. Fabien Barthez, Franck Dumas, Patrick Blondeau, Emmanuel Petit, Enzo Scifo czy Sonny Anderson. Dodajmy, że na ławce drużyny z Księstwa zasiadał legendarny Jean Tigana. Spotkanie zakończyło się naszą jednobramkową porażką po golu w końcówce. Więcej o tym legendarnym meczu przeczytacie w tekście Kamila Tybora.

Klub utrzymał się w ekstraklasie przez 7 sezonów, rozgrywając 234 mecze, z których wygrał 75, przegrał 78 i zremisował 81. Drużyna strzeliła 299 goli, tracąc 284. W tabeli wszech czasów Ekstraklasy w piłce nożnej Hutnik zajmuje 38. miejsce.

Upadek i stopniowy powrót na piłkarską mapę

Rok 2009 przyniósł też Hutnikowi wyjątkowe wydarzenie. Z okazji 60-lecia Nowej Huty, drużyna z Krakowa zmierzyła się na boisku z najstarszym klubem świata - Sheffield F.C. Nowohucianie triumfowali, pokonując przeciwników 3:1.

Niestety, 2010 r. przypłacili finansową katastrofą. Zadłużenie Sportowej Spółki Akcyjnej Hutnik Kraków na kwotę blisko 6 mln zł doprowadziło do upadłości klubu. Jednakże, już w kwietniu tego samego roku, powstało Stowarzyszenie Nowy Hutnik 2010, prowadzone przez sympatyków klubu. W ramach obchodów 60-lecia klubu, rozegrano również mecz z niemieckim 1. FC Magdeburg, który zakończył się porażką krakowian 0:2.

W 2011 roku Hutnik odzyskał swoją sekcję siatkówki, która rozpoczęła rywalizację w III lidze małopolskiej pod nazwą Hutnik Dobry Wynik Kraków.

Sezon 2011/2012 przyniósł Hutnikowi sukces w postaci awansu do III ligi grupy VII małopolsko-świętokrzyskiej. Klub musiał jednak przenieść swoje mecze na stadion Grębałowianki z powodu remontu stadionu na Suchych Stawach, który był przygotowywany na Euro 2012.

Po czterech sezonach w III lidze, Hutnik w wyniku reorganizacji ligi w sezonie 2015/16 spadł z niej, mimo zajęcia 10 miejsca. W sezonie 2017/2018 udało się jednak odzyskać miejsce na czwartym poziomie rozgrywek, a w sezonie 2019/2020 występowaliśmy w III lidze gr. IV.

Pandemia COVID-19 przerwała sezon 2019/20, w którym Hutnik uplasował się na drugim miejscu. Zaowocowało to awansem do II ligi, przyznanym przez komisję ds. nagłych PZPN.

W sezonie 2021/2022 Hutnik zajął 15. miejsce w tabeli II ligi, ale utrzymał się w niej dzięki wycofaniu się Wigier Suwałki z rozgrywek.

Przyszłość Klubu

Tak jak pisaliśmy na początku, mierzymy tylko wyżej. Dziś, w dniu 74. urodzin klubu przedstawiono koncepcję gruntownej modernizacji Suchych Stawów. Wsparcie potężnego inwestora, jakim jest Cognor, również pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem. Kolejnym ku temu powodem jest nasza piłkarska szkółka i drużyny młodzieżowe, które z powodzeniem występują na czołowych szczeblach futbolu juniorskiego.

Na efekty ciężkiej pracy będziemy musieli zaczekać. To, co mamy teraz pozwala jednak wierzyć, że w przyszłości wrócimy na należne nam miejsce na piłkarskiej mapie Polski. Był, będzie, jest! Hutnik HKS!!!

Wstecz