O najlepszych strzelcach Hutnika w ostatnich latach słów kilka

„Hutnicy” rozgrywają najlepszy sezon od lat i nikogo o tym zapewniać nie trzeba. Przed ostatnią kolejką dalej liczą się w walce o awans na zaplecze ekstraklasy, oczywiście poprzez baraże. Podopieczni Maciej Musiała strzelili już 46 bramek w lidze, co jest najlepszym wynikiem naszego klubu od kampanii 2020/21 – do jego wyrównania brakuje tylko jednego gola, a czeka nas w jeszcze mecz z okupującą strefę spadkową Olimpią Grudziądz. Spojrzeliśmy nieco głębiej i sprawdziliśmy, z jakim dorobkiem sezon kończyli najlepsi strzelcy Hutnika w ostatnich latach. Jak wypada pod tym względem Deniss Rakels?

Jeśli chodzi o najokazalszy wynik piłkarza Hutnika Kraków w jednym sezonie w XXI wieku, to pochwalić może się nim, cóż za niespodzianka, Krzysztof Świątek, czyli nasza legenda i najlepszy strzelec w historii klubu. W tym miejscu musimy się cofnąć do kampanii 2017/18, ostatniej spędzonej przez „Hutników” w IV Lidze. W całych rozgrywkach „Święty” uzbierał wówczas aż 26 trafień. Ale do naszego wychowanka będziemy jeszcze wracać, i to zapewne kilkukrotnie.

Gawęcki, Sobala i inni

Jako beniaminek weszliśmy do III Ligi z przytupem, a pierwszy sezon drużyna zakończyła w czołówce – na piątym miejscu z przekroczoną granicą pięćdziesięciu goli. Najlepszy strzelec? Było ich dwóch – Dariusz Gawęcki oraz Kamil Sobala – zanotowali po dziesięć trafień.

Momentów, które zapamiętałem z tej przygody w Hutniku było mnóstwo. Ale nie ukrywajmy: mecz z Motorem, hat-trick, to moment, którego nigdy nie zapomnę. Mecz, w którym kibice skandowali moje imię i nazwisko, pierwszy raz w życiu to przeżyłem. Dla zawodnika to naprawdę coś dużego i ważnego – tak Kamil Sobala na łamach Gazety Krakowskiej wspominał po latach spotkanie, które przyczyniło się do tego niezłego wyniku strzeleckiego na koniec sezonu 2018/19.

Kolejny sezon został co prawda zakończony przedwcześnie, bo już po po rundzie jesiennej, z powodu pandemii, ale nasi zawodnicy i tak pod względem zdobytych bramek źle nie wypadli (34 – trzeci wynik w lidze). Najwięcej, bo po siedem, zdobyli obrońca Patryk Kołodziej oraz znowu Krzysztof Świątek.

Świątek nie zawiódł także w trzech, zdecydowanie najtrudniejszych kampaniach na wyższym szczeblu rozgrywkowym. W pierwszych dwóch był najlepszym strzelcem Hutnika, choć wystarczyło do tego tylko sześć goli – niemniej jednak bardzo przyczyniły się one do tak ważnego utrzymania i dalszej realizacji celów. A prawdziwy renesans doświadczony zawodnik przeżył w ubiegłym sezonie, gdzie oczywiście również był... zawodnikiem z największą ilością trafień.

Jak na środkowego pomocnika, liczby są bardzo fajne, ale żeby odczuć z nich w pełni satysfakcję musimy jako zespół zrealizować cel, którym jest utrzymanie na koniec sezonu. Tak naprawdę to jest najważniejsze. Tak jak wcześniej powiedziałem dalej mocno wierzę w naszą drużynę, bo mamy wielu zawodników z naprawdę dużym potencjałem – mówił wówczas Świątek.

Deniss Rakels show

A co kapitan zaczął, reszta zespołu nie zmarnowała, czego potwierdzeniem są trwające rozgrywki. Hutnik jest czołowym zespołem II Ligi, strzela mnóstwo goli i ciągle walczy o awans. 37-latek zdobył tylko trzy bramki, ale pałeczkę najlepszego strzelca w świetnym stylu przejął od niego Deniss Rakels, dla którego to przecież pierwszy sezon przy Ptaszyckiego 4. Jedenaście goli i szóste miejsce w klasyfikacji strzelców – wygląda to bardzo dobrze. Ewidentnie Łotysz nie zapomniał, jak gra się w piłkę i czerpie z doświadczenia zdobytego na boiskach ekstraklasy, na których trochę czasu spędził.

Zawsze mówiłem, że w tym zespole jest duży potencjał piłkarski. Trener ma pomysł. Gramy piłką, dlatego nam się udaję i na ten moment to wygląda tak jak wygląda, czyli dobrze. Zostało jeszcze kilka ważnych momentów, ale na tę chwilę nasza gra jest bardzo, bardzo solidnazaznaczał kilka dni temu nasz gracz, który jest bardzo skromny, jeśli chodzi o komentowanie swojego dorobku strzeleckiego.

Liczymy, że Deniss nie będzie skromny na boisku w ostatnim meczu i życzymy mu powodzenia. Pełne skupienie na misji o kryptonimie: Olimpia Grudziądz.

Rakels5

***

Najlepsi strzelcy naszej drużyny w ostatnich sezonach:

2011/2012 - Michał Guja, 14 goli

2012/2013 - Krzysztof Świątek, 15

2013/2014 - Krzysztof Świątek, 9

2014/2015 - Krzysztof Świątek, 8

2015/2016 - Krzysztof Świątek, 14

2016/2017 - Michał Guja, 21

2017/2018 - Krzysztof Świątek, 26

2018/2019 - Dariusz Gawęcki, Kamil Sobala, po 10

2019/20 - Krzysztof Świątek, Patryk Kołodziej, po 7 (sezon zakończony po 19. kolejce)

2020/2021 - Krzysztof Świątek, 6

2021/2022 - Krzysztof Świątek, 6

2022/2023 - Krzysztof Świątek, 13

2023/2024 - Deniss Rakels, 11 (do zakończenia została ostatnia kolejka)

Wstecz