Wygrane derby z Cracovią i Wawelem!

Czas po spadku z elity w 1997 roku nie okazał się dla nas koszmarem, a walczący w grupie wschodniej II ligi Chłopcy Hutnicy byli o krok od powrotu na najwyższy szczebel – lepszy okazał się jednak GKS Bełchatów. To były całkiem dobre rozgrywki, mieliśmy okazję oglądać derbowe pojedynki z Cracovią czy Wawelem, ogrywaliśmy Koronę Kielce i byliśmy jednymi z najlepszych zespołów. Od ponownej promocji dzieliły nas tylko trzy punkty! Sprawdźcie jak w naszym wykonaniu wyglądał sezon 1997/1998.

W latach 90. ubiegłego stulecia Hutnik przeżywał jeden z najpiękniejszych okresów w swoich dziejach. Sportowo, osiągaliśmy świetne rezultaty, mieliśmy okazję poznać smak europejskich pucharów, a w Świat powędrowało wielu wybitnych wychowanków klubu. W 1997 roku spadliśmy jednak z I ligi, trafiając do grupy wschodniej na zapleczu i gdy wydawało się, że czeka nas stosunkowo ciężki sezon to... mając za sobą bardzo udane rozgrywki, byliśmy blisko powrotu.

2. miejsce pod wodzą Romualda Szukiełowicza

Po spadku z I ligi w klubie pojawił się nowy trener, Romuald Szukiełowicz i to on dostał zadanie poskładania jedenastki z „Suchych Stawów”. Z drużyną pożegnało się kilku piłkarzy: Waldemar Adamczyk odszedł do Grecji, Marek Zając do Wisły, ale przy Ptaszyckiego zostali choćby Kaliszan, Ziółkowski, Stolarz, Jamróz czy Romuzga, a dodatkowo doszli Zaza Latsabidze, Robert Stanek, pojawił się też  Krzysztof Przytuła.

Nasi piłkarze zaczęli w dobrym stylu, od trzech zwycięstw: z RKS-em Radomsko, Cracovią oraz Hetmanem Zamość, ale w 4. kolejce musieli uznać wyższość późniejszego zwycięscy – GKS-u Bełchatów. Potknęli się jeszcze w starciach ze Stalą Stalowa Wola i Odrą Wodzisław Śląski, ale od 20 września 1997 do 28 marca 1998 roku zanotowali serię 14 gier beż porażki.

Następne przegrane spotkania to gry z Bełchatowem oraz Świtem Nowy Dwór Mazowiecki, a dalej... a dalej to koncert naszej ekipy, 9 zwycięstw, 3 remisy. Ostatecznie zajęliśmy 2. miejsce z dorobkiem 76 punktów (awansował wcześniej przedstawiony zwycięzca z Bełchatowa, który zdobył 79 oczek).

Derbowe pojedynki z Cracovią i Wawelem

Co ciekawe, w sezonie 1997/1998 na zapleczu I ligi występowały aż trzy krakowskie teamy: my, Cracovia, a także Wawel i z kibicowskiej perspektywy mieliśmy okazję oglądać kilka zaciętych derbowych starć – żadnego z nich nie przegraliśmy.

Zaczęło się już 10 sierpnia 1997 roku, podczas 2. kolejki, gdy na swoim obiekcie gościliśmy „Pasy”. To było wyjątkowe spotkanie, bo żegnano Leszka Walankiewicza, który po wielu fantastycznych latach w naszym klubie, kontynuował swoją karierę zawodniczą i trenerską w zespole naszych rywali. Piłkarsko mecz stał na dobrym poziomie, raz Hutnik, a raz Cracovia zyskiwały przewagę, ale to my zgarnęliśmy komplet punktów, wygrywając 2:0 (bramki: Wawrów, Waldemar Góra samobójcza). W grze z rundy rewanżowej padł bezbramkowy remis.

Innym przeciwnikiem z miasta, z którym przyszło nam skrzyżować rękawice był Wawel. W meczu rozgrywanym w Nowej Hucie padł remis 3:3, jednak, gdy w rundzie wiosennej zagraliśmy na obiektach przy ulicy Bronowickiej to odnieśliśmy gładką wygraną (3:0).

***

Kadra Hutnika: Marcin Latos, Robert Stanek, Arkadiusz Kaliszan, Artur Prokop, Bartłomiej Jamróz, Robert Ziółkowski, Krzysztof Duda, Zaza Latsabidze, Wojciech Ozimek, Krzysztof Przytuła, Dariusz Romuzga, Ryszard Fudali, Michał Stolarz, Andrzej Zięba, Krzysztof Hajduk, Paweł Kloc, Tomasz Bernas, Łukasz Sosin, Rafał Domarski, Bappa, Abdoulmoumoni Garba, Zdzisław Strojek, Mariusz Wawrów. 

***

Mecz po meczu:

RKS Radomsko - Hutnik 0:1

Hutnik - Cracovia 2:0

Hutnik - Hetman Zamość 6-0

GKS Bełchatów - Hutnik 2:1

Hutnik - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 3:0

Stal Stalowa Wola - Hutnik 2:1

Hutnik - Avia Świdnik 1:1

GKS Bogdanka - Hutnik 1:2

Hutnik - Unia Tarnów 2:1

Okocimski Brzesko - Hutnik 0:1

Hutnik - Wawel Kraków 3:3

Czuwaj Przemyśl - Hutnik 0:3

Hutnik - Korona Kielce 3:1

Warmia Olsztyn - Hutnik 0:1

Hutnik - WKP Włocławek 3:1

ITR Jeziorak Iława - Hutnik 2:3

Hutnik - Stasiak Ceramika Opoczno 2:1

Hutnik - RKS Radomsko 3:0

Cracovia - Hutnik 0:0

Hetman Zamość - Hutnik 2:2

Hutnik - GKS Bełchatów 1:2

Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Hutnik 1:0

Hutnik - Stal Stalowa Wola 2:0

Avia Świdnik - Hutnik 0:0

Hutnik - GKS Bogdanka 2:0

Unia Tarnów - Hutnik 0:0

Hutnik - Okocimski Brzesko 3:1

Wawel Kraków - Hutnik 0:3

Hutnik - Czuwaj Przemyśl 4:0

Korona Kielce - Hutnik 1:1

Hutnik - Warmia Olsztyn 2:1

WKP Włocławek - Hutnik 0:4

Hutnik - ITR Jeziorak Iława 2:1

Stasiak Ceramika Opoczno - Hutnik 2:3

Wstecz