Trzech trenerów i 14. miejsce w I lidze

Po sezonie, w którym Hutnik zajął w I lidze 12. miejsce przyszedł kolejny, podobny. Rozgrywki 1992/1993 to tylko 8 wygranych spotkań i 14 pozycja w tabeli - chociaż różnice punktowe nie były wielkie, a do wyższych lokat brakowało tylko kilku oczek. W kampanii tej z dobrej strony - po raz kolejny - pokazało się kilku zawodników "HKS-u", na przykład Mirosław Waligóra (zdobywca 10 goli), Leszek Walankiewicz czy Tomasz Hajto.

Sezon 1992/1993 nie należał do najłatwiejszych, ale Hutnicy walczyli i pokazywali się z dobrej strony. Rozgrywki zakończyliśmy zajmując 14 pozycję, jednak nie obrazuje to w pełni dyspozycji naszego zespołu, ponieważ różnice w tabeli były stosunkowo małe (do dziesiątej Wisły traciliśmy jedynie 5 punktów).

Trzech trenerów

Ligę w 1992 roku zaczęliśmy dobrze, bo od dwóch remisów i zwycięstwa (mecze z Zawiszą, Pogonią Szczecin i derby przeciwko Wiśle), ale później przyszło kilka gorszych rezultatów, a Chłopcy Hutnicy zaczęli grać w kratkę - raz przegrywając, raz remisując. Rozgrywki w tamtym okresie to także trzech trenerów prowadzących "Dumę Nowej Huty": Buliński, Hajdas oraz Kocąb.

Zaczynał Krzysztof Buliński i poprowadził drużynę w 18 grach, z których wygral tylko cztery. Z ekipą z Suchych Stawów pożegnał się 1 stycznia 1993, a jego następcą został Bogusław Hajdas i zmiana ta... nie przyniosła zamierzonego rezultatu, bo wyniki Hutnika nie odmieniły się jakoś szczególnie. Hajdas zdołał zwyciężyć tylko w jednym spotkaniu i w maju również i on pożegnał się z klubem.

Kolejnym szkoleniowcem, jaki dostał szansę pracy z piłkarzami z Ptaszyckiego był Piotr Kocąb i kiedy on pojawił się w Nowej Hucie to coś drgnęło, a w ostatnich ligowych kolejkach „HKS” na sześć meczów potrafił triumfować w trzech z nich - z Górnikiem Zabrze, Śląskiem Wrocław oraz GKS-em Katowice.

Waligóra, Popczyński, Sermak i inni. Jak indywidualnie spisywali się Hutnicy?

Nie był to jakiś wybitny sezon w naszym wykonaniu, ale nie był stracony, bo gracze "HKS-u" miewali przebłyski i potrafili pokazywać się z dobrej strony, a co więcej, ci młodsi zbierali tak cenne przecież, I-ligowe doświadczenie, które miało procentować i procentowało w przyszłości.

W omawianym okresie Hutnik dysponował mocną obsadą bramki, a o wyjściowy skład rywalizowali między sobą Siergiej Szypowski oraz Krzysztof Tyrpa - ciut więcej spotkań rozegrał Rosjanin, który może pochwalić się zachowaniem aż 9 czystych kont (w całych rozgrywkach straciliśmy 46 goli).

Jak radzili sobie inni? Podporą defensywy byli dobrze już znani Leszek Walankiewicz i Kazimierz Węgrzyn, a swoje robił także 20-letni Tomasz Hajto (rozegrał 2283 minut). W pomocy rządzili Jerzy Kowalik, Andrzej Sermak i sprowadzony z Widzewa Łódź Piotr Szarpak, mając do pomocy Krzysztofa Bukalskiego, Ryszarda Fudaliego, Leszka Kraczkiewicza czy Andrzeja Ziębę, a na szpicy... władali Waligóra oraz Popczyński.

Najlepszym strzelcem drużyny- do czego zdążył już przyzwyczaić - został Mirosław Waligóra (10 trafień), ale tuż za nim, z 8 golami na koncie usadowił się Krzysztof Popczyński. Z dobrej strony pokazywal się także Waldemar Adamczyk, który nie odpuszczał w wewnętrznej rywalizacji.

***

Hutnik zakończyl sezon z 29 punktami, na 14. miejscu w tabeli, a bilans wynikow był nastepujacy: 8 zwyciestw, 13 remisów  13 porażek. Z I ligą pożegnały się Szombierki Bytom, Śląsk Wrocław, Olimpia Poznań i Jagiellonia Białystok, a mistrzem Polski został poznański Lech.

***

Mecz po meczu:

Zawisza Bydgoszcz - Hutnik 2:2

Hutnik - Pogoń Szczecin 3:0

Wisła Kraków - Hutnik 1:1

Hutnik - Łódzki KS 2:3

Siarka Tarnobrzeg - Hutnik 2:0

Hutnik - Jagiellonia Białystok 4:0

Zaglebie Lubin - Hutnik 1:0

Hutnik - Olimpia Poznań 1:0

Legia Warszawa - Hutnik 2:0

Hutnik - Stal Mielec 1:1

Ruch Chorzów- Hutnik 2:1

Górnik Zabrze - Hutnik 1:1

Hutnik - Widzew Łódź 2:2

Śląsk Wrocław - Hutnik 1:1

Hutnik - GKS Katowice 1:4

Lech Poznań- Hutnik 7:1

Hutnik - Szombierki Bytom 3:0

Hutnik - Zawisza Bydgoszcz 0-1

Pogoń Szczecin - Hutnik 2:0

Hutnik - Wisła Kraków 2:2

Łódzki KS - Hutnik 2:2

Hutnik - Siarka 1:1

Jagiellonia - Hutnik 0:0

Hutnik - Zagłębie Lubin 0:0

Olimpia Poznań- Hutnik 0:0

Hutnik - Legia Warszawa 1:0

Stal Mielec - Hutnik 0:0

Hutnik - Ruch Chorzów 0:2

Hutnik - Górnik Zabrze 3:0

Widzew Łódź- Hutnik 2:2

Hutnik - Śląsk Wrocław 2:0

GKS Katowice - Hutnik 0:2

Hutnik - Lech Poznań 1:2

Szombierki Bytom - Hutnik 3:1

 

Wstecz