W Akademii Piłkarskiej Hutnika Kraków powstaje dział mentalny. Za jego działania odpowiadał będzie Rafał Morozewicz, który z naszymi młodymi piłkarzami pracuje już od kilku lat (jako pierwszy trener, asystent czy analityk), a na co dzień świadczy usługi w zakresie treningu mentalnego.
Opieką działu zostaną objęte następujące roczniki: 2014 A, 2013 A, 2013 B, 2012 A, 2012 B, 2011 A, 2011 B, 2010 A, 2010 B, 2008/09 A, 2008/09 B, 2006/07 A, 2006/07 B (dwie ostatnie grupy wiekowe wymagają jeszcze potwierdzenia).
***
Jak to będzie wyglądało?
Rafał Morozewicz: Treningi mentalne w akademii będą odbywać się cyklicznie. Natomiast koncepcja jest taka, że do każdego rocznika zostanie przypisany trener mentalny, który raz na dwa tygodnie odbędzie zajęcia z drużynami z danego rocznika. Takie zajęcia będą bezpłatne. Będą możliwe także zajęcia indywidualne z zainteresowanymi zawodnikami, natomiast one będą już odpłatne.
Czy jest to innowatorskie rozwiązanie?
Nie jest to innowatorskie rozwiązanie, ale faktycznie niewiele akademii może pochwalić się treningami mentalnymi prowadzonymi w formie cyklicznych spotkań ze swoimi zawodnikami
Jakie ma Pan doświadczenie? Mógłby Pan o tym opowiedzieć?
Jestem absolwentem AWF-u Katowice na kierunku trening mentalny w sporcie. Od momentu ukończenia studiów czynnie prowadzę zajęcia z zawodnikami indywidualnie oraz drużynowo. To około trzy lata praktyki.
Jak wygląda typowy trening mentalny?
Trening mentalny jest prowadzony w oparciu o dialog trenera i zawodnika. Bazuje się w nim na odczuciach i myślach zawodnika, które pojawiają się w jego głowie w różnych sytuacjach meczowych, ale nie tylko. Czy można nazwać to jako typowy? Są jakieś ramy, w których się poruszamy w pracy z zawodnikami, natomiast współpracujemy z ludźmi, więc tak do końca nie da się pracować w zamkniętych schematach.
Czym różni się trening mentalny u dzieci lub nastolatków od tego prowadzonego z dorosłymi sportowcami?
Różnica polega na tym, że w zależności od wieku osoby, z która pracujemy, dobieramy różne narzędzia i skupiamy się na innych cechach, które chcemy kształtować. Wynika to również ze świadomości danego zawodnika.
Jaki jest jego główny cel na początku współpracy ze sportowcem?
Moim głównym celem na początku współpracy z człowiekiem jest zbudowanie relacji, która spowoduje, że będzie chciał mi przedstawić swoją perspektywę, spojrzenie na daną trudność lub sytuację, w której sobie nie radzi, a także otworzy się na tyle, żeby szczerze opowiedzieć mi o swoich myślach i odczuciach towarzyszących konkretnej sytuacji.