W ostatnim czasie, w pracowni Zakładu Fizjologii i Biochemii na krakowskiej AWF miały miejsce profesjonalne badania fizjologiczno-motoryczne zawodników Hutnika II Kraków.
Dzięki współpracy uczelni z naszym klubem, w ramach jednego z projektów badawczych, nasi młodzi zawodnicy "rezerwy" mogli przejść w pełni profesjonalne, kompletne badania stanu faktycznego i wydolności organizmów pod kątem zawodowego uprawiania piłki nożnej. Badania trwały od 7:30 niemal cały dzień. Po części wstępnej, w której dokonano każdemu zawodnikowi pomiarów wskaźników antropometrycznych (wysokość i masa ciała, wskaźnik masy ciała - BMI, procentowa zawartość tkanki tłuszczowej oraz beztłuszczowa masa ciała - FFM), badania składały się m.in. z:
- Oceny wydolności aerobowej za pomocą testu stopniowanego na bieżni mechanicznej (do tzw. odmowy przez zawodnika),
- Oceny wydolności anaerobowej w teście Wingate – próba na cykloergometrze rowerowym, o maksymalnej intensywności, trwająca 20 sekund,
- Pobrania wybranych oznaczeń biochemicznych, gdzie materiał genetyczny był pobierany z ust zawodników, a próbki krwi – do oznaczeń biochemicznych – były pobierane bezpośrednio przed przystąpieniem do testu na bieżni mechanicznej i testu Wingate, a także bezpośrednio po zakończeniu tych prób.
Podczas wszystkich prób i testów obecny był lekarz sportowy oraz wykwalifikowany w tej dziedzinie personel, który przed rozpoczęciem badania przeprowadzał krótką kwalifikację lekarską na podstawie wywiadu, badania fizykalnego, oceny EKG oraz pomiaru ciśnienia tętniczego i tętna każdego zawodnika.
Głównym celem badań dla pracowników AWF Kraków było określenie wpływu specjalistycznego treningu wytrzymałościowego na zmiany wydolności aerobowej i anaerobowej oraz parametry biochemiczne u piłkarzy nożnych w relacji do pewnych, wrodzonych predyspozycji genetycznych. Badano wpływ treningu, któremu na co dzień poddawani są zawodnicy rezerwy Hutnika, na ich cechy wydolności fizycznej. Teraz drużyna prowadzona przez trenerów Macieja Antkiewicza i Patrika Mišáka będzie kontynuować swój plan treningowy przez 8 mikrocykli/tygodni. Po upływie tego czasu zostanie powtórnie przebadana w ten sam sposób. Całość materiału to ogromna wiedza na temat organizmów zawodników zaplecza naszej pierwszej drużyny Hutnika, pod kątem predyspozycji zawodników do sportu zawodowego.
Materiał będzie istotny dla naszych trenerów w kontekście planowania dalszego procesu treningowego, szczególnie w zimowym okresie przygotowawczym, w którym obciążenia dla zawodników będą mogły być lepiej i bardziej indywidualnie stosowane. Ma się to przełożyć na lepszy rozwój fizyczny, motoryczny i sportowy młodych piłkarzy.
Z tego miejsca dziękujemy Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie za możliwość przeprowadzenia badań fizjologiczno-motorycznych u zawodników Hutnika II Kraków.