Niezmiernie miło nam poinformować, że w jednej z książek, która niebawem ukaże się na rynku, pojawił się wątek dotyczący naszego klubu. Autorem książki jest jeden z naszych kibiców Jarosław Takuski. Pozycja traktuje na temat piłkarzy z Afryki, których losy skrzyżowały się z Polską. Znaleźć możemy tu materiały zdjęciowe, historie pełne anegdot, ale też opis rodzimych krajów bohaterów książki. Premiera zaplanowana jest na 31 lipca 2024 roku.
Silnie związaną z naszym klubem osobą jest Andrzej Paszkiewicz. Piłkarz Hutnika w sezonie 2006/07. Trener seniorów i juniorów w latach 2011-2015 (Awans z Hutnikiem do 3 ligi) oraz w 2022 roku. Dyrektor Akademii Ghazl El-Mehalla w Egipcie i trener sześciu drużyn od U-21 do U-13 tego klubu.
W książce opowiada o swoim pobycie w Afryce.
- o budowie i strukturze akademii.
- o trudnościach z jakimi przyszło mu się mierzyć.
- o specyfice afrykańskiego futbolu (mecze w upale, ramadan).
- o kraju jakim jest Egipt, o kraju pełnym kontrastów.
- o mentalności mieszkańców Egiptu i mentalności piłkarzy.
- o systemie szkolenia.
- o specyficznym podejściu menadżerów do swojej pracy.
- o treningach, meczach i dalekich autobusowych wyjazdach.
- o trudnych warunkach pracy.
W wywiadzie pojawiają się ciekawe i śmieszne historie z życia (nawadnianie boiska), które przeplatają się z historiami pełnych grozy (przygody na lotnisku). Dodatkowo kreśli wizje przyszłości afrykańskiego futbolu. Diagnozuje przydatność afrykańskich piłkarzy, którzy grają w Polsce i doradza jak powinni kierować swoją karierą.
Innymi bohaterami tej książki są piłkarze. Choć przybyli z innego kraju, łączy ich jedno – ten sam kontynent, Afryka. Przyjechali do Polski pełni pasji, marzeń i nadziei. To właśnie futbol miał im dać przepustkę do lepszego życia i dużych pieniędzy.
Niektórzy dopiero rozpoczęli swoje sportowe kariery, inni zaś przechodzą na piłkarską emeryturę. Grają w ligach okręgowych za różne stawki. Choć zdarzało się, że ocierali się też o świat lepszego futbolu. Opowiadają o Polsce, o państwie, w którym przyszło im żyć, o miejscu, które nie zawsze było dla nich przyjazne. Są tacy sami, ale jakże różni. To co ich łączy to kolor skóry i kontynent, z którego pochodzą oraz miłość do piłki nożnej. Dzieli ich wiele, bo każdy z nich jest kowalem własnego losu. Ich historie często są humorystyczne, jednak nie są pozbawione także grozy.
„Afrykańczycy. Opowieści z polskich boisk” Jarosława Takuskiego to dziesięć wywiadów z ludźmi, którzy odnieśli mniejszy bądź większy sukces na boisku piłkarskim. To historie o trudzie, szczęściu i sportowej pasji. Czyli tak naprawdę mogą dotyczyć każdego z nas. Sam autor jest groundhopperem, czyli osobą, która jeździ po kraju i ogląda mecze piłkarskie w każdej z możliwych lig. To dzięki turystyce stadionowej zrodził się pomysł na tę książkę.
Jedyna taka książka w Polsce! Niezwykłe historie piłkarzy pochodzących z Afryki.
„Afrykańczycy. Opowieści z polskich boisk”
Premiera 31 lipca 2024 roku
Wydawnictwo: Word Audio Publishing Polska
Książka w formie audiobooka i e-booka będzie dostępna na wszystkich platformach m.in. Legimi, Audioteka, EMPiK.go, Storytel, Bookbeat.