Artur Trębacz po wizycie w Zarządzie Infrastruktury Sportowej

Panie Prezesie, wczoraj odbyło się spotkanie w Zarządzie Infrastruktury Sportowej. Proszę powiedzieć, czego dotyczyły rozmowy i jakie padły tam ustalenia?

Poruszyliśmy kilka kwestii istotnych z punktu widzenia klubu, najważniejszym i najciekawszym jest oczywiście temat stadionu, na który czekamy już od lat. Otrzymaliśmy informację, że prawdopodobnie w trzecim kwartale tego roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie projektu budowlanego nowego stadionu. Co ważne, środki na ten cel mają zostać zabezpieczone w budżecie miasta.

Kiedy w takim razie projekt nowego stadionu może być gotowy? 

Według informacji przekazanych przez Pana Dyrektora Tomasza Marca z Zarządu Infrastruktury Sportowej wykonanie projektu budowlanego ma zostać zakończone w 2027 roku. Ze strony ZIS pojawiła się sugestia, aby jeszcze raz przeanalizować dokumentację i ewentualnie zaproponować pewne zmiany w stosunku do wcześniej opracowanej koncepcji.

Jakiego rodzaju zmiany mogłyby wchodzić w grę?

Przede wszystkim takie, które mogłyby obniżyć koszty lub zwiększyć efektywność funkcjonowania stadionu. Naszym zdaniem projekt jest już mocno zoptymalizowany, bo był wielokrotnie konsultowany, ale oczywiście jeszcze raz się nad nim pochylimy i jeśli pojawią się jakieś sensowne uwagi, to przekażemy je do ZIS-u.

Skoro niedługo mają ruszać prace projektowe - czy pojawiły się jakieś nowe okoliczności, które to umożliwiły?

Tak. Zgodnie z przekazanymi nam informacjami usunięte zostały przeszkody administracyjne związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Plan został uchwalony około dwa miesiące temu i otworzył drogę do przechodzenia do kolejnych etapów inwestycji.

Poza budową nowego stadionu, od dłuższego czasu mówiło się również o modernizacji obecnego, tak aby spełniał wymogi licencyjne przynajmniej na 1 ligę. Czy jakieś ustalenia pojawiły się również w tym temacie?

Tak, rozmawialiśmy i o tym. Obecnie najbardziej zaawansowanym tematem jest kwestia oświetlenia stadionu. Zwróciliśmy też uwagę, że do spełnienia wszystkich wymogów licencyjnych na 1 ligę potrzebny będzie również m.in. system kontroli dostępu. Ten element wcześniej nie był uwzględniony w planowanych pracach modernizacyjnych, ale dyrektor Marzec zapisał go jako zadanie do realizacji.

Na jakim etapie są obecnie prace dotyczące oświetlenia?

ZIS pracuje na materiałach i projekcie, który już jakiś czas temu przekazaliśmy do ZIS. Teraz temat jest dalej analizowany po ich stronie. ZIS chciał uzyskać potwierdzenie od TVP, czy przedstawiona koncepcja spełni wymogi telewizyjne dotyczące natężenia światła i parametrów technicznych. Zwróciliśmy uwagę, że właściwą instytucją do opiniowania takich kwestii jest Polski Związek Piłki Nożnej, ponieważ podobną procedurę przechodziliśmy już podczas starań o licencję na 2 ligę. Przekazałem odpowiednie kontakty i liczymy, że temat teraz wyraźnie przyspieszy.

Czy można powiedzieć, że temat oświetlenia jest już mocno zaawansowany?

Tak, zdecydowanie. Oczywiście na razie mówimy o etapie projektowym, bo jeszcze nie rozpoczęły się prace techniczne, ale sam proces przygotowawczy jest już zaawansowany i widać konkretne działania.

Wstecz